obyczaje i zasady

Skoro na tej stronie istnieje możliwość pozostawiania komentarzy, wypada wyjaśnić kilka zasad jakie tu obowiązują i których będę pilnować. Co prawda w komentarzu mieści się niewiele tekstu i na jakieś manifesty miejsca tam mało, ale czasem i to wystarczy aby brzydko nawywijać. A zatem:
 
1. Ja tutaj rządzę
- to moje miejsce i ja decyduję co się w nim pojawia. Dotyczy to tematyki moich rysunków jak i tego co tu napiszę. Moje zainteresowania wykraczają poza rysowanie, więc mogą pojawiać się tu wpisy np. o domowej elektronice, komputerach, gotowaniu, a nawet o kolei (tak, tak). Jeśli pod wpisem będą pojawiać się komentarze typu: "co to tu robi?", "dlaczego rysujesz to a nie tamto?" itp. będą one kasowane a ten, kto je z siebie wydalił będzie miał szansę na bana. Nie będę tolerował nikogo, kto będzie próbował wprowadzać tu swoje porządki albo będzie oczekiwał, że będę się przed nim tłumaczył.
 
2. Reklama i inne takie
- jeśli kiedykolwiek pojawi się tu jakiś wpis reklamowy, wówczas będzie on wyraźnie oznaczony jako tekst sponsorowany. Jeśli komuś się to nie będzie podobało i będzie próbował pyskować, wymyślać jakieś dyrdymały o tajnych, finansowych układach, "trzepaniu kasiory" albo w inny sposób "umoralniać" - patrz punkt wyżej. Nikogo tu siłą nie trzymam, więc opuści to miejsce bardzo szybko.
 
3. Nie pakujemy spamu w komentarze
- cały internet zaśmiecony jest tego typu bzdetami, więc nie widzę potrzeby, aby działo się to i tutaj. Wszystkie tego typu udawane pseudo-komentarze będą kasowane bez zbędnych ceregieli i tłumaczeń.

4. Nie ubliżamy innym komentującym
- pisz to, co potrafisz i masz odwagę powiedzieć innej osobie prosto w oczy.

5. Polityka
- żadnego bełkotu z polityką w roli głównej - niezależnie od opcji. Ludzie nie potrafią już podchodzić do takich rzeczy z dystansem i kulturą. Dla niektórych wystarczy, że na rysunku zobaczą buraka, coś im się przestawia w głowie i zaraz zaczyna się wzajemne okładanie. Nie tutaj. 

6. Nie używamy przekleństw (a przynajmniej się starajmy :-)
- mogą tu zaglądać różni ludzie, w różnym wieku, więc wypada jakoś trzymać fason :-)

7. Piszemy zrozumiale (a przynajmniej się starajmy :-)
- dbajmy o stylistykę wypowiedzi, aby inni mogli zrozumieć to, co w pocie czoła napisaliśmy.

To w sumie wszystko.
Niemniej, gdy wymyślę jakiś nowy "paragraf" nie omieszkam go tu szybciutko dopisać :-)