obyczaje i zasady

Skoro w serwisie istnieje możliwość pozostawiania komentarzy - kilka zasad jakie tu obowiązują i których będę pilnować. Co prawda w komentarzu mieści się niewiele tekstu i na jakieś manifesty miejsca tam mało, jednak czasem i to wystarczy żeby brzydko nawywijać. A zatem:
 
1. Ja tutaj rządzę
- to moje miejsce i ja decyduję co się znajdzie na stronie. Dotyczy to zarówno tematyki moich rysunków, jak również tego co czasem tu napiszę. Moje zainteresowania są szersze niż tylko rysowanie, więc mogą pojawiać się tu wpisy np. o domowej elektronice, komputerach, a nawet o kolei (tak, tak). Jeśli pod wpisem będą pojawiać się komentarze typu: "sprzedałeś się", "co to tu robi?", "dlaczego rysujesz to a nie tamto?" itp. - będą one kasowane. Przez lata spotkałem bardzo wielu ludzi, którzy z niewyjaśnionych dla mnie powodów, próbowali decydować o tym gdzie mam się uczyć, gdzie pracować, jakie książki czytać, a nawet jak mam spędzać wolny czas. Próbowali - tyle tylko mogli. W tym miejscu też nie będę tolerował nikogo, kto będzie próbował wprowadzać tu swoje porządki tylko dlatego, że skoro bywa na tej stronie od czasu do czasu, to uznał że tu dowodzi.
 
2. Reklama i inne takie
- jeśli kiedykolwiek pojawi się tu jakiś wpis reklamowy, wówczas będzie on wyraźnie oznaczony jako tekst sponsorowany. Jeśli komuś się to nie będzie podobało i będzie próbował pyskować, wymyślać jakieś dyrdymały o tajnych, finansowych układach albo "umoralniać" - patrz punkt wyżej. Nikogo tu siłą nie trzymam, więc opuści to miejsce bardzo szybko.
 
3. Nie pakujemy spamu w komentarze
- cały internet zaśmiecony jest tego typu bzdetami, więc nie widzę potrzeby, żeby działo się tak również i tutaj. Wszystkie takie pseudo-komentarze będą kasowane bez zbędnych ceregieli i tłumaczeń.

4. Nie ubliżamy innym komentującym
- skoro piszesz, to pisz to, co potrafisz i masz odwagę powiedzieć innej osobie prosto w oczy.

5. Polityka
- żadnego bełkotu z polityką w roli głównej - niezależnie od opcji. Ludzie nie potrafią już podchodzić do takich rzeczy z dystansem i kulturą. Dla niektórych wystarczy, że na rysunku zobaczą buraka, coś im się przestawia w głowie i zaraz zaczyna się wzajemne okładanie. Nie tutaj. 

6. Nie używamy przekleństw (a przynajmniej się starajmy :-)
- mogą tu zaglądać różni ludzie, w różnym wieku, więc wypada jakoś trzymać fason :-)

7. Piszemy zrozumiale (a przynajmniej się starajmy :-)
- dbajmy o stylistykę wypowiedzi, aby inni mogli zrozumieć to, co w pocie czoła napisaliśmy.

To w sumie wszystko.
Niemniej, gdy wymyślę jakiś nowy "paragraf" nie omieszkam go tu szybciutko dopisać :-)